Uslugi24.net.pl

Informator z branży usługowo-marketingowej

money-2665826_960_720

Wokół funduszy inwestycyjnych

Fundusze inwestycyjne to temat nie tylko szeroki, ale także nader popularny w naszej rzeczywistości. Sporo osób wie, czym są fundusze inwestycyjne, sporo też z takiej formy pomnażania środków po prostu korzysta.

W takim razie dobrze by było, żeby wyjaśnić, na czym polegają takie działania i co z tego wynika.

Inwestowanie

Fundusze inwestycyjne to przede wszystkim formy wspólnego inwestowania, które polegają na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych wpłaconych przez uczestników danego funduszu. Nie zawsze są to wpłaty pieniężne, czasami można też mogą mieć one postać papierów wartościowych, wpłacanych już indywidualnie. Kolejna kwestia to uczestnicy funduszu. Otóż, mogą nimi być nimi zarówno osoby indywidualne, czyli innymi słowy mówiąc, osoby fizyczne, jak i osoby prawne: przedsiębiorstwa, miasta, gminy, oraz wszelkie podmioty i jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej.

Skoro już jesteśmy przy tym temacie, koniecznie trzeba zatrzymać się przy klasyfikacji funduszy. Generalnie znawcy wyróżniają dwa podstawowe typu: fundusze otwarte i zamknięte. Poza tym mamy jeszcze fundusze statutowe oraz tzw. typy umowne.

Obszaru inwestycji

Kolejny podział, jaki wyodrębnia się w obrębie funduszy, warunkuje kryterium obszaru inwestycji. Tak więc, mamy tutaj m. in. rynek akcji, obligacji, pieniężny, krajowy, globalny i wiele innych. Temat jest niezwykle szeroki i tylko znawca przedmiotu mógłby nam dokładnie wyłożyć, w czym rzecz. Na koniec jednak trzeba jeszcze wyraźnie zaznaczyć, czemu w ogóle służą fundusze inwestycyjne. W pierwszej kolejności chodzi o pomnażanie kapitału oraz o utrzymanie wartości i określone przychody. Do tego dochodzą jeszcze optymalizacja podatkowa i oszczędzanie w dłuższej perspektywie czasowej, np na emeryturę, ale nie tylko.

Okazuje się, że nawet niewielkie wpłaty wielu uczestników mogą tworzą spory kapitał funduszu, a to z kolei umożliwia inwestycje, mające na celu osiąganie konkretnych zysków, które są wyższych niż kiedy inwestowalibyśmy indywidualnie. To wiele wyjaśnia, kiedy ktoś zastanawia się nad istotą tego typu inwestycji.

Category: Usługi

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*