Uslugi24.net.pl

Informator z branży usługowo-marketingowej

Jak możemy sobie radzić z AZS u niemowląt?

Jak możemy sobie radzić z AZS u niemowląt?

Atopowe zapalnie skóry to alergia, która dość często dotyczy maluszków. Ponieważ często ciągnie się za dzieckiem aż do ukończenia 5. roku życia, warto zaznajomić się ze wszystkimi informacjami, jakie do tej pory zostały poznane i nie dać się ponieść fali sprzecznych i niewłaściwych wiadomości na jej temat.
AZS u niemowląt dotyka dwoje na dziesięcioro nowo narodzonych dzieci, tak mówią badania.

Dziedziczy się ją po rodzicach, a zatem dość łatwo przewidzieć, czy w przypadku naszego dziecka ona wystąpi, czy nie. Oczywiście pewność nigdy nie jest 100-procentowa, zwykle utrzymuje się ona poziomie 70%, bo kontakt z danymi czynnikami sprawia, że dziecko może zapaść na tę chorobę.

Czynniki i objawy AZS u niemowląt

Czynniki, najczęściej powodujące wystąpienie AZS u niemowląt, które są obciążone genetycznie, to: kontakt z alergenami (np. jajkami czy czekoladą), infekcje, stres, czynniki klimatyczne. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie ma obniżonej odporności.

Aby rozpoznać, że dziecko cierpi na taką chorobę, dobrze jest zwrócić uwagę na następujące objawy, jakie występują wraz z nią: świąd, zakażenie skóry, rozdrapywanie skóry aż do krwi, czerwona skóra, pęcherzyki z zawartością. Przebieg choroby ma trzy fazy. Pierwsza to faza niemowlęca, która objawia się zmianami na skórze głowy, na policzkach, pod włosami. Pojawia się tam wysypka, rumień, grudki i pęcherzyki. Co ciekawe, wszystkie te zmiany znajdują się na skórze symetrycznie do siebie. U szczególnie małych dzieci można też zaobserwować bardzo gładkie i świecące się policzki – można je porównać do polakierowanych. Wysypka pojawia się na głowie, twarzy, łokciach i kolanach, na rękach i stopach.

Jeśli chodzi o kolejne fazy, to dotyczą one już starszych dzieci albo dorosłych. Tylko ta pierwsza jest w pełni zarezerwowana dla maluchów.

Jak sobie radzić z AZS?

AZS u niemowląt to nie najgorsze zło, z którym nie da się nic zrobić. Jeśli chce się zadbać o dziecko, to można powziąć działania, poprawiające stan skóry. Przede wszystkim trzeba udać się na konsultację do lekarza, który pomoże dobrać preparaty do regularnego stosowania. Najważniejsze będzie skupienie się na skórze – musi ona stanowić barierę dla substancji szkodliwych, powinna utrzymywać wodę w naskórku i być rozluźniona na ile to możliwe. Można zatem zapomnieć o zwykłych preparatach do pielęgnowania skóry u dzieci, bo nie dadzą one żadnego efektu.

AZS nie oznacza dla niemowląt ciągłego cierpienia. Można zadbać o dziecko i sprawić, że nie będzie dotkliwie odczuwało objawów.

Category: Uroda

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*