Uslugi24.net.pl

Informator z branży usługowo-marketingowej

Atak astmy – zasady postępowania

Atak astmy – zasady postępowaniaAstma jest bardzo groźną chorobą zapalną dróg oddechowych, której przyczyny nie zostały jeszcze do końca poznane, lecz wiadomo, że wynikają przede wszystkim z czynników środowiskowych, genetycznych i istniejących alergii. Astma często pojawia się bowiem właśnie jako konsekwencja nieleczonej alergii – u wielu alergików zresztą może przebiegać przez jakiś czas bezobjawowo, łagodnie, by w pewnej chwili niespodziewanie się zaostrzyć. Nawet jeśli astmę uda się zaleczyć, zawsze trzeba mieć na uwadze, że może dojść do jej ataku. A przyczyny tego mogą być naprawdę różne! Może to być gwałtowna reakcja alergiczna, ale również nagła odpowiedź organizmu na substancję drażniącą drogi oddechowe – jak dym papierosowy. Atak astmy może być jednak nawet skutkiem zimna czy silnego stresu. A skoro tak wiele czynników może go wywołać, to trzeba wiedzieć jakie postępowanie jest w takiej chwili niezbędne. Co robić, gdy dojdzie do ataku? Jak pomóc choremu?

Astmatycy często sami wiedzą co robić, żeby wyjść cało z opresji. Ale gdy dojdzie do silnego ataku konieczna może być pomoc osoby znajdującej się obok. Warto zatem wiedzieć co zrobić, by atak szybko minął i co zrobić, jeśli długo nie mija!

Przede wszystkim należy postarać się wyprowadzić chorego z miejsca, które może być przyczyną ataku – na przykład z dusznego, zadymionego pomieszczenia. Jeśli to niemożliwe, otwieramy okno i stawiamy astmatyka przy oknie. Jeśli podejrzewamy, że atak może być reakcją na alergen – na przykład sierść kota czy psa – musimy szybko usunąć go z pokoju. Bardzo ważne jest też podanie choremu lekarstw, które pomogą mu zaczerpnąć oddech. Każdy astmatyk powinien nosić przy sobie inhalator z lekarstwem, które pomaga rozszerzyć skurczone oskrzela – i tym samym ułatwia oddychanie. Jeśli chory sam nie może go zastosować, sami musimy mu podać lek. Jeśli po jednym psiknięciu duszność nie ustępuje, trzeba ponowić próbę. Jeśli po kilku próbach nadal jest źle, najszybciej jak to tylko możliwe wzywamy pogotowie. Oczywiście, nadal podejmujemy próby.

Staramy się również uspokoić chorego, ponieważ w napadzie paniki zapotrzebowanie organizmu na tlen wzrasta, a to pogarsza jego stan. Druga osoba zawsze musi zachowywać się spokojnie, trafnie oceniać sytuację i szybko działać.

Category: Informacje

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*